Rok temu (27.03.2024 r.) rozpoczął się projekt edukacyjny dla przedstawicieli samorządu terytorialnego Ukrainy TED4UA. Projekt został zainicjowany i skoordynowany przez dr Irinę Tkeshelashvili z Team Europe Direct Poland. Koordynacją działań oraz wyborem uczestników po stronie ukraińskiej zajmowały się Anastasia Pastushok oraz Oksana Davydenko z ramienia National Democratic Institute Ukraine.
W ramach projektu eksperci Team Europe Direct przeprowadzili 17 webinariów dla przedstawicieli samorządu terytorialnego w Ukrainie w okresie 27.03-06.06.2024 r.
W projekcie wzięło udział 55 uczestniczek oraz 2 uczestników z dziesięciu obwodów ukraińskich, w tym:
- żytomierskiego,
- odeskiego,
- winnickiego,
- iwano-Frankowskiego,
- kirowohradzkiego,
- lwowskiego,
- zaporoskiego,
- chmielnickiego,
- zakarpackiego,
- kijowskiego.
Oraz z następnych rejonów:
Andrivska, Berdychivska , Bilenkivska, Dniprorudnenska, Dolynska, Hryshkovetska , Irshavska, Ivano-Frankivska, Kamʼianets-Podilska, Kamʼianska, Khmelnytskyi , Khoroshivska, Komysh-Zorianska, Korostenska, Kosmatska, Koziatynska, Kropyvnytskyi, Kurnenska, Kyiv, Kyivska, Lisovohrynivetska, Lvivska, Molochanska, Polonska, Preobrazhenska, Rozivska, Shepetivska, Shyrokivska, Stepnohirska, Stryiska, Stryiska, Tairovska, Truskavetska, Vasylivska, Vinnytska, Volochysk, Zaporizhzhia, Zhytomyr, Zhytomyrska.
Komisja Europejska w Polsce wyraziła zgodę na przeprowadzenie szkoleń przez ekspertów TED w trybie zdalnym. Umożliwiło to uczestni(cz)kom webinariów poszerzyć swoją wiedzę na temat procesu integracji europejskiej i funkcjonowania UE, a także poznać przykłady działań praktycznych UE w kontekście międzynarodowym.
Webinaria obejmowały takie tematy jak:
- Dezinformacja i propaganda; walka z propagandą na przykładzie Gruzji, instrumenty przeciwdziałań UE.
- Publiczne zdrowie psychiczne. Najlepsze praktyki Komisji Europejskiej w tej dziedzinie i co z nich już jest gotowego dla Ukrainy?
- Cyber-bezpieczeństwo w UE – architektura prawna i instytucjonalna
- Jak wybierany jest Parlament Europejski? Ordynacje w krajach członkowskich i koncepcje reform z perspektywy państw kandydackich.
- Rozpowszechnianie wiedzy o warunkach przystąpienia do Unii Europejskiej.
- Wspólna Polityka Rolna UE w kontekście negocjacji akcesyjnych Ukrainy
- Trybunał Sprawiedliwości UE – dlaczego orzecznictwo TSUE i SUE jest szczególnie istotne dla państw kandydujących do Unii Europejskiej
- Po co nam unijny sąd? – zadania i kompetencje Trybunału Sprawiedliwości UE i jego znaczenie dla ochrony praw obywateli UE
- Euro-mity i dezinformacja na temat UE – jak się na nią zaszczepić?
- Polityka migracyjna UE, Pakt Migracyjny, Directives, Temporary Protection (dot. polityki wobec migracji międzynarodowych)
- Polityka migracyjna UE, Pakt Migracyjny, Temporary Protection specifics (dot. polityki wobec migracji międzynarodowych)
- Polityka migracyjna UE. Zarządzanie migracją przymusową w Polsce 2022+
- Regulacja migracji, możliwość współpracy pomiędzy MOM, Ambasadą, samorządem a NGO
- Ochrona praw kobiet w Unii Europejskiej – tendencje rozwojowe i ich wpływ na państwa członkowskie
- Lobbing w UE – wprowadzenie do problematyki, case of Ukraine included
- Europejski Obszar Edukacji
- Jednolity rynek w UE – swoboda przepływu towarów z uwzględnieniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą
- Praca z młodzieżą; zwiększanie wiedzy o instytucjach europejskich oraz możliwościach europejskich programów edukacyjnych.
Szkolenia w trybie zdalnym zostały przeprowadzone w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym dzięki wsparciu finansowemu National Democratic Institute Ukraine.
Chciałabym serdecznie podziękować każdemu, kto znalazł czas i możliwość na przeprowadzenie cennych webinariów, które podczas trwającej pełnoskalowej wojny federacji rosyjskiej wobec Ukrainy byli źródłem wiedzy oraz inspiracji dla członkiń rad miejskich oraz rad regionalnych różnych obłastej Ukrainy.
W eksperckim gronie Team Europe Direct Poland zaangażowanych jako wykładowcy byli:
- H.E. Ambassador Jan Truszczynski,
- dr Jerzy Plewa,
- Pan Przemysław Kamil Rosiak,
- Pani Joanna Hetnarowicz-Sikora,
- prof. SGH Małgorzata Molęda-Zdziech,
- prof. ucz. Marta Witkowska,
- prof. UwB Anna Doliwa-Klepacka,
- dr Piotr Toczyski,
- dr Jarosław Greser,
- dr Błażej Choroś,
- dr Marta Pachocka,
- dr Irina Tkeshelashvili,
- dr Sylwia K. Mazur,
- dr hab Aleksandra Szczerba,
- dr Beata Jurkowicz.
Cykl szkoleń dla przedstawicieli samorządu terytorialnego Ukrainy to możliwość omówienia trudnych tematów z polskim gronem eksperckim, w tym osobami, które brały udział w budowaniu drogi Polski do akcesji do UE oraz jej transformacji jako państwa-członka UE. Bezpośredni dostęp do wiarygodnych źródeł informacji podczas wojny pełnoskalowej oraz hybrydowej jest niezwykle ważnym. Jednocześnie jak zapowiadały uczestniczki cykl spotkań to dla nich deklaracja wsparcia Polski wobec Ukrainy i również kobiet liderek podczas gdy mężczyźni są na froncie.