W tym roku obchody Dnia Europy rozpoczniemy już w sobotę 7 maja. W Świnoujściu odbędzie się gra miejska „Odkrywaj Europę”. 15 maja w Szczecinie zapraszamy młodzież na debatę dotyczącą migracji w Europie. Oba wydarzenia są zorganizowane przez punkt EUROPE DIRECT Szczecin funkcjonujący przy Sekretariacie ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.
Gra miejska „Odkrywaj Europę” – Świnoujście, 7 maja
Rozmieścimy w mieście 5 stacji, na których trzeba będzie wykonać określone zadanie związane z tematyką europejską – będą one dotyczyły m. in. zachowań ekologicznych czy wspierania lokalnej ekożywności – w imię Europejskiego Zielonego Ładu, walki z dezinformacją, europejskich wartości czy Europejskiego Korpusu Solidarności. Do udziału w grze zapraszamy drużyny 3-5 osobowe. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe o łącznej wartości 1500 zł. Zapisać się do gry można przez formularz: https://bit.ly/3OvH0Xx. Informacje dotyczące gry oraz jej regulamin można znaleźć na stronie: www.europedirect-szczecin.eu
Ponadto 9 maja 2022 r. odwiedzimy Szkołę Podstawową w Kobylance – z okazji Dnia Europy poprowadzimy dla uczniów eurolekcję, z wykorzystaniem elementów gry miejskiej.
Youth beyond the borders. Młodzież ponad granicami – Centrum Żeglarskie Szczecin, 13-15 maja
We współpracy z Polskim Towarzystwem Schronisk Młodzieżowych będziemy gościć członków młodzieżowych rad miast i gmin podczas trzydniowego wydarzenia, którego hasłem przewodnim będzie przełamywanie granic – społecznych, edukacyjnych, zawodowych, kulturowych. Uczestnicy wezmą między innymi udział w zajęciach z budowania grupy oraz prelekcji na temat dezinformacji w UE.
Na szczególną uwagę zasługuje debata „Migracja w oczach młodych Europejczyków”, która odbędzie się 14 maja w godz. 16.00-18.00. Poza młodzieżą wezmą w niej udział: Katarzyna Sumisławska z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych z Brukseli, która współprowadzi portal EUvsDisinfo; Bartosz Arłukowicz – Poseł do Parlamentu Europejskiego; Dorota Korczyńska z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG Regio, Komisja Europejska); dr hab. prof. US Marcin Orzechowski z Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US; Jacek Wasik – Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Debatę poprowadzi dr Marta Pachocka – ekspert Team Europe, Kierownik Zespołu Polityk Migracyjnych w Ośrodku Badań nad Migracjami SGH w Warszawie, Ośrodek Badań nad Migracjami UW, PECSA.
W rocznicę wygłoszenia historycznej Deklaracji Schumana, 9 maja każdego roku obchodzimy Dzień Europy – jako święto pokoju i jedności w Europie.
Czym była słynna Deklaracja Schumana? 9 maja 1950 r. francuski minister spraw zagranicznych i przyszły przewodniczący Parlamentu Europejskiego Robert Schuman zaproponował w niej utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali – pierwszej powojennej organizacji międzynarodowej, która zapoczątkowała proces integracji europejskiej. Plan Schumana stał się zalążkiem budowania współpracy, której owoce zbieramy dziś dzięki działalności Unii Europejskiej.
W tym roku uzasadnienie Dnia Europy 9 maja ma charakter szczególny – w obliczu wciąż trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie, niespokojnej sytuacji na granicy Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią, a także stanu pandemii i kryzysu uchodźczego, konieczne jest podjęcie nowej międzynarodowej współpracy politycznej, dzięki której wojna między narodami europejskimi byłaby – idąc za słowami Roberta Schumana – „nie tylko nie do pomyślenia, ale i fizycznie niemożliwa” – mówi Arkadiusz Mazepa z Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, który jest odpowiedzialny za projekt EUROPE DIRECT Szczecin. – Nie zapominajmy także, że rok 2022 został ustanowiony Europejskim Rokiem Młodzieży.
Weź udział w wirtualnej wycieczce
Tradycją jest, że co roku w Dzień Europy instytucje unijne otwierają dla zwiedzających swoje drzwi, zapraszając na dni otwarte. Dla wszystkich tych, którzy nie mogą jednak pojechać do Brukseli bądź odwiedzić innych stolic europejskich organów i agencji, zapraszamy do obejrzenia panoramicznej wirtualnej wycieczki po domu państw członkowskich UE – 7 najważniejszych pomieszczeniach w Radzie Unii Europejskiej (https://www.consilium.europa.eu/pl/contact/virtual-tour/) oraz zrobienia sobie selfie w Radzie UE na wybranym tle – kod QR dostępny na stronie https://eucouncil.piix.me/#/.
Nasza publikacja dostępna na portalu wszczecinie.pl.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisja Europejska. Unia Europejska ani Komisja Europejska nie ponoszą za nie odpowiedzialności.