25 lutego 2022 r. EUROPE DIRECT Gdańsk zorganizowało debatę „Wybitne kobiety polityki europejskiej”, której celem było podniesienie tematu związanego z udziałem kobiet w życiu publicznym i politycznym zjednoczonej Europy, uwzględniając w tym ich rolę w kształtowaniu europejskich struktur władzy oraz aktualnie zachodzących procesów w Unii Europejskiej. Powyższy temat zaprezentowano posługując się konkretnymi postaciami, a mianowicie sylwetkami wybitnych kobiet w składzie Komisji Europejskiej, które podejmują kluczowe decyzje na poziomie unijnym. Wspomnianymi kobietami była Ursula von der Leyen, czyli pierwsza kobieta będąca przewodniczącą Komisji Europejskiej oraz Margrethe Vestager, określana mianem najbardziej wpływowej kobiety w Komisji Europejskiej oraz jedna z jej trzech wiceprzewodniczących. By prawidłowo zaprezentować obie wybitne postacie do udziału w debacie zaproszono dwie ekspertki, pierwszą z nich była Marta Witkowska z Team Europe oraz Marta Makowska analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Debata rozpoczęła się od przedstawienia postaci Ursuli von der Leyen przez ekspertkę Martę Makowską. Ekspertka opowiedziała zarówno o życiu prywatnym oraz zawodowym przewodniczącej, wskazując przy tym na przełożenie wybranych aspektów ze wspomnianego życia prywatnego na karierę Ursuli von der Leyen. Mianowicie Ursula von der Leyen, będąc matką siódemki dzieci, świetnie godzi tę rolę z życiem zawodowym oraz zdobyte doświadczenie rozpowszechniała zostając m.in. niemiecką minister odpowiedzialną za pracę i opiekę społeczną. Podczas swojej kariery przypadającej na lata rządów Angeli Merkel wykazywała się przebojowością i świeżością oraz silną działalnością prospołeczną. Na poziomie federalnym stale kultywowała wyznawane przez siebie wartości. W trakcie czwartych rządów byłej kanclerz Niemiec, Ursula von der Leyen wybrana została przewodniczącą Komisji Europejskiej. Ekspertka Marta Witkowska wskazała, iż na poziomie europejskim Ursula von der Leyen wciąż wykazuje się wspomnianą przebojowością oraz zdolnością do szybkiego i efektywnego działania, co udowodniła reagując na kryzysy, przypadające na początki sprawowania przez nią funkcji przewodniczącej. Do Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wprowadziła również niezwykłą świeżość m.in. proponując nowe cele, nowe podejścia względem dotychczasowych przewodniczących Komisji oraz wprowadzając nowy sposób komunikacji Komisji Europejskiej z obywatelami i proponując nowy kierunek dla Europy, skupiając się na zagadnieniach związanych z przemianą cyfrową oraz transformacją ekologiczną.
Kolejną sylwetką wybitnej kobiety zaprezentowaną podczas debaty była pochodząca z Danii, obecna wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager. Ekspertka Marta Makowska wskazała, iż rola wspomnianej wybitnej kobiety jest szalenie istotna, co potwierdza fakt, iż jest ona określana mianem najbardziej wpływowej komisarz. W Komisji Europejskiej duńska polityk jest od roku 2014, a w latach 2014-2019 zajmowała się polityką antymonopolową Unii Europejskiej, w tym jak funkcjonuje jednolity rynek europejskiej. Podczas tychże lat wykształciła swoją reputację jako nieugięta strażnicza polityki konkurencji Unii, ponieważ twardo negocjowała, szczególnie z gigantami technologicznymi. Natomiast w roku 2019 Margrethe Vestager została wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. Europy na miarę ery cyfrowej, co oznacza, iż na poziomie europejskim zajmuje się ona polityką konkurencji oraz polityką cyfrową na poziomie europejskim.
Niemniej chcąc dowiedzieć się więcej o Ursuli von der Leyen oraz Margrethe Vestager, w tym m.in. o tym, jak kształtowały się losy duńskiej polityk w jej kraju oraz o tym, jak sprawowanie teki Ministra Obrony przez Ursulę von der Leyen przyczyniło się do objęcia przez nią funkcji przewodniczącej Komisji Europejskiej zachęcamy do obejrzenia całości debaty pod poniższym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=DOYb4GGCzAI